Nakupovat bez obalu už je dneska možné kdeco. Nejčastěji nakupuju bez obalu potraviny, ale už delší dobu jsem se poohlížela po možnostech, kde nakoupit bez obalu drogerii a kosmetiku. V Olomouci jsem měla vytipovaná taková místa tři.

Původně jsem chtěla zamířit do Ostrov pro rodinu , ale do karet mi z hlediska lokace a časové úspory nahrávala Zelená hlava.

Pár měsíců jsem se nákupu bezobalové drogerie a kosmetiky vyhýbala a snažila jsem se jít cestou výroby domácích přípravků, nebo nákupu přírodních a ekologických produktů.

Ovšem po několika ne moc úspěšných experimentech s domácí výrobou serepetiček – deodorant a přípravek na nádobí – kdy jsem opět improvizovala, a postupovala metodou pokus omyl, jsem se rozhodla to prubnout.

Za vyzkoušení dám maximálně nějakou tu stovku a získám nové zkušenosti a načerpám inspiraci. Přibalila jsem si do tašky dvě nádoby – jednu na přípravek na nádobí a druhou na aviváž. Obě nádoby jsou již od vypotřebovaných přípravků a dají se znovu využít.

Kde v Olomouci nakoupit bez obalu 

Zelená hlava je ekologické kadeřnictví, které na péči o vlasy používá pouze přírodní a ekologické produkty a kromě kadeřnických služeb má ve svém portfoliu i prodej bezobalové drogerie a kosmetiky. Prostředí salonu je velmi příjemné a při vstupu na vás dýchne relaxační pohodová atmosféra.

Paní kadeřnici jsem předala svoje nádoby a počkala jsem, až mi je přinese znovu naplněné potřebnou drogerií. Potom jsem si s jejím svolením cvakla pár fotek, zaplatila jsem a odešla hned do vedlejšího obchůdku Olomouc bez obalu, kam chodím pravidelně pro ovesné vločky, mouku, těstoviny a koření.

Třetím obchůdkem v Olomouci je Bioaorganic v Laffayetově ulici. Časem chci obkouknout a nakoupit ve všech zmiňovaných bezobalových obchodech, abych vám mohla přiblížit, jak to v nich vypadá a jak se tam nakupuje.

Co když nejsem z Olomouce?

Jestli nejste z Olomouce, rozhodně nezoufejte.

Bezobalových obchodů je v České republice spousta a jejich počet se stále zvyšuje. Ten svůj obchod si můžete najít na této mapě.

A pokud si žádný nenajdete, zkuste se ptát i v těch obchůdcích, které nejsou primárně bezobalové, ale mají vystavené zboží v dózách, nádobách a přepravkách a prodávají ho na váhu.

 Věřím, že mnozí prodejci budou svolní a zboží vám naváží do vaší přinesené nádoby. Nakoupit tak můžete cukroviny, oříšky, sušené plody, kávu, čaj, maso, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce…

Všechno jde, když se chce.

Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.